PDS5100HQ-13
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Mfr.Part #:
PDS5100HQ-13
Datasheet:
Description:
Schottky Diodes PowerDI 5 SMD/SMT Single Forward Current:4 A Forward Voltage:710 mV Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm):100 V Max Forward Surge Current (Ifsm):250 A
ParameterValue
Max Operating Temperature175 °C
Min Operating Temperature-65 °C
PackagingReel
RoHSCompliant
Forward Current4 A
Forward Voltage710 mV
Average Rectified Current5 A
Max Reverse Voltage (DC)100 V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)100 V
Element ConfigurationSingle
Forward Surge Current (Ifsm)250 A